בלוק ראשון – הסוד לבניה ללא שגיאות  /  דן ברש

בשעה טובה אישרתם את התוכניות, בחרתם קבלן ואפשר לצאת לדרך ולהתחיל לבנות. הרעיון למסור לקבלן את התוכניות, לנסוע לחופשה ולחזור לבית מוכן, הוא רעיון מעניין שלא כדאי לכם לנסות על הבית שלכם. תהליך הבניה הוא ארוך ומורכב, וכולל אי וודאות רבה מאד. חלק מאי הוודאות נובעת מטעויות ביצוע של הקבלן, וחלק נוסף של אי הוודאות הוא שעד עכשיו רק דמיינתם איך הבית יראה. עכשיו זה קורה באמת. כדי לוודא שהכל קורה על הצד הטוב ביותר, ולשביעות רצונכם המלאה, חשוב שמתכנן הפרוייקט יהיו מעורב בכל שלבי הביצוע ברמת זמינות גבוהה ביותר. אחת מנקודות הבקרה הראשונות והחשובות מיותר היא פגישת פיקוח – "בלוק ראשון". למה צריך את זה אתם שואלים?! כי כאמור, תמיד יכולות להיות שגיאות בתהליך הבניה. מעבר לכך, פעמים רבות כשבעלי הבית פוגשים לראשונה את קירות ביתם במציאות, פתאום דעתם משנה כי… דברים שרואים משם (בשטח) לא רואים מכאן (בתוכניות). אז כדי להקל על המריבות עם הקבלן (אל דאגה… יהיו עוד רבות וטובות בהמשך), וכדי להקל על הלקוחות לשנות את דעתם, אני מבקש מהקבלן רק להניח על הרצפה את הבלוק הראשון של כל הקירות, ולא להתחיל עדיין בבניית הקירות לגובה. עכשיו קל מאד ללקוחות לראות בדיוק מה הם יקבלו, כי עכשיו התוכנית ממש משורטטת על רצפת הבית, ולא רק בתוכנית. סוף סוף לא צריך לדמיין את המציאות מול תוכניות בקנה מידה 1:50. לראשונה פוגשים את התוכנית במלוא הדרן בקנה מידה 1:1. אין הדמיה טובה מזאת.

pub_firstblock1

מודדים היטב את כל הקירות (סליחה… את כל "הבלוק ראשון" של כל הקירות), ואם מסתבר עכשיו שיש שגיאות בבניה, או שבמחשבה מחדש רוצים לשנות משהו בתוכנית, כל מה שצריך זה… להזיז את הבלוקים. ממש כמו משחק בלגו. המשמעות היא שתהליך האדריכלות ועיצוב הפנים של הבית לא מסתיים בשלב התוכניות. הוא חי ונושם גם תוך כדי הבניה. כי הרי רק עכשיו הלקוחות מבינים בדיוק איזה נוף נשקף מכל חלון, ואת הפרופורציה אמיתית של החללים השונים בבית. בשיטת הפיקוח שאני מציע, אין בעיה לשנות את התכנון גם תוך כדי הבניה. אם עושים זאת בזמן, זה לא כרוך בעלויות או בויכוחים עם הקבלן. אם דורשים מקבלן לפרק קיר ולבנות אותו מחדש, יש לכך וודאי עלות. אבל להזיז בלוק שמונח על הרצפה, זה עניין של מה בכך, שגם קבלן קטנוני במיוחד, יבצע ללא ויכוח.

pub_firstblock2

עכשיו, אחרי שכולם מאשרים ומאושרים, הקבלן יכול להתחיל בבניית הקירות לגובה. למרות שכבר בוצע פיקוח בלוק ראשון, יש להגיע לפיקוח נוסף אחרי השלמת הבניה של הקירות, כדי לוודא שהכל תקין. בזכות פיקוח הבלוק הראשון, נדיר מאד שיעלו בעיות בשלב הזה, ואפשר להמשיך על מי מנוחות לשלב הבניה הבא. לקירות לא נשאר זמן רב לנוח… האנסטלטור והחשמלאי כבר בדרך, והם יחצבו בקירות את הצנרת הנדרשת.

pub_firstblock3