מי הזיז את המבואה שלי?  /  דן ברש

רק לפני כמה עשרות שנים מבואת כניסה לבית היתה דבר מקובל מאד. כולנו הרי זוכרים את ה"הול" המרווח בכניסה לכמעט כל בית. בשנים האחרונות, מתוך השאיפה ליצור חללים גדולים, פתוחים ומרווחים, המבואה נדחקה הצידה, וכמעט נעלמה. אז נכון, קיבלנו כניסה מאד גדולה ומרווחת לבית, וכבר מהצעד הראשון האורחים מתעלפים למראה הסלון הגדול שלנו.  האם זה גם שיפר לנו את איכות החיים בבית? לגמרי לא בטוח… רובנו מגיעים הביתה עמוסים בציוד: דואר, מפתחות, תיק, משקפיים, קניות, נעליים, ציורים של הילדים מהגן וכו' וכו' וכו'… בדר"כ אנחנו נכנסים הביתה בחיפזון, בדרכנו למטבח או לשרותים או לכל סידור אחר בבית. כמה מאתנו מקפידים לעשות סיבוב מסודר בחללי הבית השונים ולשים כל דבר במקום לפני שהם עושים דרכם לשאר הדברים הדחופים שמחכים להם? מי שעושה את זה, פטור מהמשך הקריאה של המאמר… מי שבכל זאת המשיך לקרוא, כנראה משתייך ל"קומץ" של 95% מהאוכלוסיה, שפורק את כל מה שיש לו בידיים על משטח ההנחה הראשון בבית. אולי זה שולחן פינת האוכל ואולי זה על השולחן בסלון. כך מתחיל להיערם בלאגן שאנחנו מאד לא אוהבים לראות, ונוטים לסדר אותו כשקורה אירוע מכונן כגון: הבלאגן מגיע עד לתקרה או שמגיעים אורחים או שמגיעה העוזרת (בכל זאת… לא נעים לנו ממנה…)

hall1

לעיתים ההתנהלות הזאת היא תוצאה של בית שתוכנן משיקולים של יופי ולא משיקולים של פונקציה. אני מאמין שבית צריך להיות קודם כל מתוכן פונקציונאלית. כך שיהיה קל לתחזק אותו, לנקות אותו ולסדר אותו. בית פונקציונאלי הוא בית שיעזור לנו לסדר אותו, ויגיש לנו את שטחי האחסון בדיוק במקומות בהם אנחנו צריכים אותם, ולא ישלח אותנו למרחקים כדי לשים דברים במקום. אם הבית יהיה פונקציונאלי ונוח, נאהב אותו ונשקיע בו, ובקלות רבה נוכל לשמור עליו יפה ומרשים לאורך שנים. לעומת זאת, בתים שמתוכננים לפי תמונות השראה מדהימות ממיטב עיתוני העיצוב, ובסופו של דבר הם לא פונקציונאלים, אלו בתים שקשה מאד לסדר, לארגן ולנקות. התוצאה היא שקשה מאד לשמור עליהם יפים. דוגמאות לא חסר. למשל: בתוכניות ובהדמיות של האדריכל, החלון העצום לאורך כל גרם המדרגות שלנו בתוך הבית, נראה יפה ומרשים ללא ספק. בחיים האמיתיים נגלה שצריך צוות ספנלינג או עוזרות בית הנישאות על כנפי נשרים כדי לנקות אותו,  ולכן בסופו של דבר רוב השנה הוא מלוכלך, ואנחנו אוהבים את החלון המדהים הזה הרבה פחות. (ובהתאמה … גם את האדריכל). נחזור למבואה שעוזרת לנו מאד מבחינה פונקציונאלית. המבואה היא מקום מושלם לתכנן ארון מעילים ושידת מבואה נוחה ומפנקת. המבואה בעצם משמשת פאוזה מצויינת בין החוץ לפנים. כאן המקום שלנו, דיירי הבית, לפרוק ולאחסן את הציוד שעלינו עוד לפני שאנחנו נכנסים לבית, ולהיפרד לשלום מהמנהג לשים את כל המטען שלנו על השולחן בסלון. מעבר לשמירת יופיו של הבית, רק תחשבו כמה מריבות על סידור הבית בין בני זוג ובין הורים לילדים זה חוסך…

hall2

מעבר לסיוע בסידור הבית יש למבואה ערך חשוב נוסף, והיא בשמירה על הפרטיות של בני הבית. לא לכולנו מתאים שכל שכן, מתרים או אפילו חבר, נוחת ישר לתוך החלל האינטימי שלנו מיד כשאנחנו פותחים את הדלת. המבואה יוצרת חציצה ראשונית, שרומזת לכל מי שנכנס – נכון שנכנסת, אבל אתה עדיין לא בפנים. חכה עוד רגע… לטעמי אנחנו לא מפסידים דבר בכך שלא רואים את הסלון מיד בכניסה. ההיפך הוא הנכון. זאת ממש לא חובה להפיל לאורחים את הלסת בתדהמה מול מרחבי הסלון שלנו ויופיו המרהיב, מיד עם פתיחת הדלת. יש משהו מיוחד ומסתורי בפאוזה ובמסתוריות של המבואה, שגם אותה כמובן נעצב עד לפרטים הקטנים לפי טעמנו. וודאי תסכימו איתי שיש קסם מיוחד ללכת בסימטאות יפו, ולראות את הים לאט לאט מציץ בין הבתים וחומות האבן, עד שהוא נגלה במלוא הדרו,  יותר מאשר ללכת באלנבי ובבת אחת ליפול על הים… ואם בכל זאת אתם אוהבים את אלמנט ההפתעה כבר בכניסה, נוכל גם אותו לשלב במבואה למשל ע"י שילוב תאורה ברצפה, דווקא במקום בו אנחנו לא רגילים בדר"כ לפגוש תאורה בתוך בית. המבואה שלנו יכולה להיות סגורה ולהצניע לחלוטין את החלל הציבורי מכיוון דלת הכניסה ממש כמו ה"הול" של פעם. אבל זאת רק אופציה אחת לתכנון מבואה. אפשר בהחלט לתכנן מבואה פתוחה חלקית לסלון, שתאפשר הצצה לחלל הציבורי, בצורה שעדיין תשמור לנו על הפרטיות. השתכנעתם? הבנתם שמבואה זה גם פונקציונאלי וגם יפה? מצויין!  אבל זה לא הכל. חשוב שנזכור שיש לנו עוד מבואה אחת… מחוץ לדלת הכניסה. הרי לא אנחנו ולא האורחים שלנו, ממריאים הישר מהמכונית לדלת הכניסה שלנו. בין אם אנחנו גרים בדירה או בבית פרטי, יש דרך לעשות בין הרכב לבין המכונית. הדרך הזאת עוברת דרך שביל הכניסה לבית, ואולי גם מול האינטרקום, חדר המדרגות והמעלית. אם נשמור על הדרך הזאת, יפה, נקיה ומטופחת, גם אנחנו וגם האורחים נגיע למבואה האינטימית שלנו עם אנרגיות טובות וחיוך גדול, ונוכל להנות ממנה הרבה יותר, ואחרי צעד וחצי נוסף… גם מהסלון. ברוכים הבאים הביתה.

hall3